www.lesbengeschichte.de

Johanna Elberskirchen (1864-1943)

Johanna Elberskirchen 1905 civari, some rights reserved: Christiane Leidinger

Johanna Elberskirchen politik lezbiyen hikayelerinin olağanüstü fakat buna rağmen unutulmuş figürlerinden. 11 Nisan 1864’te Bonn da doğdu.

İlk olarak Westfalen Rinteln’de (bugün aşağı Saksonya) muhasebeci olarak çalıştı, Almanya ve dışında da üniversiteye girişleri yasaklanan birçok kadın gibi, 1891’den itibaren İsviçre’de okudu: İlk önce Bern’de tıp sonra Zürih’de hukuk. Dönüşünden sonra çoğunlukla Bonn’da ve 1915’ten 1919’a kadar yenidoğanları koruma derneğinde çalıştığı Berlin’de yaşadı.

1920’de hayat arkadaşı Hildegard Moniac’la (1891 – 1967) Berlin yakınlarındaki Rüdersdorf’a taşındı ve birlikte satın aldıkları Wisenstrasse 32’deki evlerinde (bugün Rudolf - Breitscheid sokağı 57), nazilerin getirdikleri iş kısıtlamalarına rağmen, ölümüne kadar sürdürdüğü “benzeri ile tedavi yapan” bir muhaynehane açtı.

Johanna Elberskirchen o zaman da siyasi aktivist, konuşmacı ve yazar olarak, bölgeler ve uluslararası bir anlam kazandı. Seçim hakkı, cinsellik eğitimi, kadınların okuması, kız ve kadınlara yönelik şiddet, annelik ve çocuk tedavisi gibi feminist konuyu yayımlamakla beraber, çeşitli görevlerde bulundu. Cinsel reformcu ve cinsel bilimci bir şekilde yoğun olarak evlilik, fuhuş, hetero – ve homoseksüellikle ilgilendi. 1933’e kadar birçok kompozisyon ve gazete makalelerinin yanında çeşitli baskılarda, ilk olarak Hans Carolan takma adı altında, en azından bir düzine kitap çıkarttı (bunun dışında dergi ve takvim de).

Johanna Elberskirchen 1914’ten itibaren Magnus Hirschfeld (1868-1935) tarafından kurulan bilimsel politik topluluğununda (WhK) arasında bulunduğu sayısı az olan aktif kadınlardan biriydi. Yirmili yılların sonunda “dünya liginde cinsel reform” hakkında rapor veriyordu.

Aktif feminist ve (bilinen) lezbiyen bir kadın olarak, homoseksüel – ve kadın hareketinin eski radikal kolunda, olağandışı bir köprü rolündeydi. Etkin bir sosyaldemokrat olarak Bonn’da özellikle gençlerin iş garantisi ve öğrenimi hakkında çalıştı. Sürekli olarak Rüdersdorf’taki parti toplantılarına katılıyordu, özellikle “kadın soruları” hakkında konuşmak için söz almadığı bir tane toplantı bile olmamış.

Johanna Elberskirchen 17 mayıs 1943 tarihinde 79 yaşında Berlin – Rüdersdorf’ta öldü. Ölümüne kadar kardeşleri Ida, Laura ve kız arkadaşı ile Luisenstrasse’deki evinde yaşadı. Küçük siyah Elberskirchen kül kabı, haziran 1975’te gizlice iki kadın tarafından hayat arkadaşı Hildegard Moniac’ın Berlin – Rüdersdorf’ta, Rudolf – Breitscheidstrasse’deki mezarlığa gömüldü.

5 Aralık 2002’de Rüdersdorf belediye temsilciliği Hildegard Moniac ve Johanna Elberskirchen’in mezarlıklarını Rudolf-Breitscheidstrasse’deki mezarlıkta koruma altına almayı oy birliğiyle kabul etti.


Christiane Leidinger (Berlin 2005)
Duygu Nalbant (çeviri, Ýzmir 2005)

Suggested citation:
Leidinger, Christiane: Johanna Elberskirchen (1864 -1943) [online]. Berlin 2004. Available from: Online-Projekt Lesbengeschichte. Boxhammer, Ingeborg/Leidinger, Christiane. URL <https://www.lesbengeschichte.org/bio_elberskichren_t.html> [cited DATE].

Genel yazın
Özel yazın

Creative Commons License
This work (text and photo) is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Germany License.

Sayfa başına dön
home